Appli Parts Fan Capacitor 5 mfd (microfarads) uf 250 VAC with 2 Wire Terminal Connections compatible with any brand with same capacitance 1-7/8in Width 3/4in Depth 1-1/8in Height CAP-5-250-2C
Price per Each
Price per Each
SKU
G1111.CV522C
Universal: Replaces any brand with the same capacitance capacity and voltage. Will work for 250VAC. 2 wire 4in long
Specs: Tolerance is +/- 5% of capacity, working temperature environment from -40F (-40C) to +194F (90C), 50/60 Hz. Dimensions 1-1/8 in H, 1-7/8 in W, 3/4 in L
Applications: Fan capacitors have multiple applications, for ceiling fans, electric motors
Replaces: CAP-5-250-2C CON-5-250
Weight : 0.51 LBR
Volume : 0.00198364 FTQ
Model : CAP-5-250-2C
UPC-EAN : 814245023898
Weight : 0.51 LBR
Volume : 0.00198364 FTQ
Model : CAP-5-250-2C
UPC-EAN : 814245023898
G1111.CV522C
New
Ficha de datos
- Product Feature